Zabezpieczenie alimentów na dziecko

Zabezpieczenie alimentów na dziecko
Udostępnij:

Czy jest to ważne? Czy alimenty nie powinny należeć się od razu jak tylko składam pozew w sądzie? Czym jest to całe zabezpieczenie? To najczęściej zadawane przez każdego z Was pytania w momencie, gdy tylko usłyszycie hasło „zabezpieczenie alimentów na dziecko". W tym artykule poruszę kilka kwestii związanych z procesem zabezpieczenia alimentów na dziecko oraz wyjaśnię Ci na czym polega różnica między zabezpieczeniem alimentów a przyznaniem alimentów.

Co nazywamy zabezpieczeniem alimentów?

Zabezpieczenie świadczeń alimentacyjnych, bo tak poprawnie nazywa się środek prawny o który występujemy, jest niczym innym jak decyzją sądu na podstawie której w toku procesu rozwodowego co miesiąc będzie wpływała określona suma pieniędzy na zaspokojenie potrzeb Twojego dziecka. Pieniądze, powinny być przeznaczone na zapewnienie potrzeb Twojego dziecka takich jak wyżywienie, ubranie, leczenie, opłacenie zajęć dodatkowych oraz zadbanie o edukację kulturalną dziecka jak wyjście do muzeum czy kina. Musisz pamiętać, że ta kwota ma charakter jedynie tymczasowy – z chwilą uzyskania wyroku rozwodowego przyznana kwota może się zmienić, w zależności od tego o jaką kwotę alimentów ubiegałeś/aś się. Więcej o alimentach przeczytasz w naszym artykule alimenty na dziecko.

Dlaczego powinnam/enem ubiegać się o zabezpieczenie świadczeń alimentacyjnych?

Pytanie, jak i odpowiedź zależy tak naprawdę od tego, jak wyglądają relacje między Tobą a drugim rodzicem dziecka. O zabezpieczeniu świadczeń alimentacyjnych powinnaś/eś pomyśleć zwłaszcza wówczas, gdy drugi rodzic nie poczuwa się do łożenia na dziecko. Składając wniosek o zabezpieczenie możesz zapewnić dziecku zaspokojenie jego usprawiedliwionych potrzeb. To też zabezpieczenie dla Ciebie i Twoich finansów – zabezpieczenie świadczeń alimentacyjnych pozwala na zagwarantowanie dziecku życia na podobnym do dotychczasowego poziomie bez obawy o to, w jaki sposób zaspokoić potrzeby dziecka zanim sąd podejmie ostateczną decyzję i orzeknie o stałej kwocie alimentów na Twoje dziecko.

Kiedy mogę ubiegać się o zabezpieczenie alimentów?

Tak naprawdę w każdym stadium postępowania aż do wydania wyroku. Pamiętaj, że o zabezpieczenie świadczeń alimentacyjnych możesz ubiegać się zarówno przy składaniu pozwu o rozwód, jak i w sprawach o alimenty. Pisząc ten artykuł odnosimy się do najczęstszej w naszej praktyce sytuacji - gdy wraz z pozwem o rozwód małżonek składa wniosek o zabezpieczenie świadczeń alimentacyjnych na dziecko stron.

Zabezpieczenie świadczeń alimentacyjnych a przyznanie alimentów.

Niby chodzi o to samo, a jednak są pewne różnice. Przede wszystkim jak już wspomniałam zabezpieczenie świadczeń alimentacyjnych odbywa się w trakcie postępowania na czas przez który ono trwa, natomiast alimenty przyznaje się w orzeczeniu kończącym postępowanie. 

Postanowienie sądu o zabezpieczeniu świadczeń alimentacyjnych ma rygor natychmiastowej wykonalności – czyli od momentu wydania postanowienia o zabezpieczeniu możesz ich skutecznie dochodzić od drugiej strony.

Żeby to lepiej zilustrować, wyobraź sobie oś czasu na której zaznaczysz dwa istotne wydarzenia – pozew o rozwód i zakończenie sprawy - uprawomocnienie wyroku rozwodowego. Teraz połącz jedną klamerką czas od pozwu rozwodowego do uprawomocnienia wyroku – przez ten okres istnieje zabezpieczenie świadczeń alimentacyjnych. Okres czasu po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego aż do końca osi to istnienie obowiązku alimentacyjnego. Widzisz to, prawda?

Mam nadzieję, że ten artykuł rozjaśnił trochę Twoje obawy związane z zabezpieczeniem alimentów na dziecko i pozwolił lepiej zrozumieć tę instytucję. Jeśli temat wzbudził w Tobie zainteresowanie – proszę zostaw swój komentarz poniżej. W przypadku chęci skorzystania z pomocy Kancelarii w tym temacie, napisz do nas przez nasz formularz kontaktowy, lub po prostu napisz maila na adres: biuro@iblkancelaria.pl.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz»
Siedziba biura

ul. Targowa 76 lok. 36
03-448 Warszawa

ul. Poznańska 13 lok. 28
00-680 Warszawa

Newsletter
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
© iblkancelaria.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone