Czy warto w sprawie o rozwód żądać orzeczenia o winie? Jaki wpływ na samo postępowanie ma dowodzenie winy współmałżonka w procesie sądowym? Zapraszamy do lektury naszego kolejnego wpisu.
W wyroku orzekającym rozwiązanie małżeństwa przez rozwód sąd orzeka o tym, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Orzeczenie o winie rozkładu pożycia musi znaleźć się zawsze w sentencji wyroku rozwodowego. Zawsze, poza jednym wyjątkiem. W sytuacji, gdy małżonkowie porozumieją się między sobą, sąd na ich zgodny wniosek może zaniechać orzekania o winie. W takim wypadku przyjmuje się, że żaden z małżonków nie ponosi winy rozkładu pożycia.
Sąd orzekając rozwód może orzec zatem: rozwód z wyłącznej winy żony, rozwód z wyłącznej winy męża, rozwód z winy obydwojga małżonków lub też rozwód bez orzeczenia o winie.
To zdecydowanie najszybsza i najtańsza forma rozwiązania związku małżeńskiego. Dlaczego najszybsza? W postępowaniu żadna ze stron nie musi wykazywać w jaki sposób drugi z małżonków przyczynił się do rozpadu związku małżeńskiego. Sąd nie będzie przesłuchiwał często wielu świadków, których każdy z małżonków zapewne zgłosi dla poparcia swoich twierdzeń. Czemu najtańsza? Nie tylko z uwagi na wynagrodzenie pełnomocnika, które znacząco różni się w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie i bez orzekania o winie. Także z uwagi na krótszy czas trwania samego procesu. Mniej świadków i dowodów to mniej rozpraw, a to z kolei krótsze postępowanie, a jak wiadomo, czas to pieniądz.
Rozwód bez orzekania o winie jest tańszy również w szerszej perspektywie czasowej. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie, żaden z małżonków nie będzie mógł żądać od drugiego alimentów na swoją rzecz. Inaczej, niż dzieje się to w sytuacji, gdy jeden z małżonków ponosi winę rozpadu pożycia, lub gdy obydwoje małżonkowie są uznani winnymi rozpadu związku małżeńskiego.
W praktyce, choć małżonkowie zadają sobie pytanie rozwód z czy bez orzekania o winie, często decydują się na sądową batalię i udowadnianie winy drugiej strony właśnie z uwagi na możliwość przyszłego dochodzenia alimentów od drugiej strony procesu. Oto jak wygląda kwestia żądań alimentacyjnych w przepisach:
Były małżonek, który nie jest wyłącznie winny rozkładu pożycia i jest w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka alimentów. Zakres alimentów odpowiada usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a w wyniku rozwodu istotnie pogorszyła się sytuacja materialna małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może zasądzić alimenty od małżonka winnego nawet gdy strona niewinna nie znajduje się w niedostatku.
Obowiązek alimentacji wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że istnieją usprawiedliwione powody do przedłużenia tego terminu.
Wielu z nas rozwód z orzekaniem o winie kojarzy się z praniem i wyciąganiem brudów. Nie zawsze musi tak być, choć trzeba mieć świadomość, iż decydując się na taki sposób rozwiązania małżeństwa postępowanie będzie trwało dłużej, zaś cała sprawa już na samym początku staje się bardziej skomplikowana. Nie oznacza to jednak, że należy obawiać się procesu sądowego w sprawie z orzekaniem o winie. Należy po prostu inaczej się do niego przygotować. Zebrać dokumenty i źródła dowodowe. Odpowiednia strategia procesowa i pomoc profesjonalnego pełnomocnika to podstawa, bez której w naszej ocenie nie powinniśmy przystępować do postępowania.
Jeśli po lekturze naszego wpisu pozostały Ci jeszcze jakieś wątpliwości co do formy w jakiej chciałbyś wnosić pozew o rozwód, zapraszamy do kontaktu! https://iblkancelaria.pl/kontakt/
ul. Targowa 76 lok. 36
03-448 Warszawa
ul. Poznańska 13 lok. 28
00-680 Warszawa