Klient nie zapłacił Ci za towar lub usługę? Nie zwlekaj z wyegzekwowaniem swoich roszczeń. Pamiętaj, że twoim wierzytelnościom grozi przedawnienie.
Jeśli przedawnienie obejmie Twoje roszczenia, Twój dłużnik może odmówić spełnienia roszczenia, a odmowa taka będzie miała swoje uzasadnienie w świetle przepisów prawa. W przypadku wystąpienia przez Ciebie na drogę postępowania sądowego, Twój przeciwnik może podnieść zarzut przedawnienia i w takim przypadku sąd zarzut taki uwzględni. W rezultacie nie odzyskasz swoich pieniędzy. Nie warto zatem zwlekać z dochodzeniem swoich praw, a szybko podjąć się obrony swojego interesu.
Co do zasady, kodeks cywilny przewiduje sześcioletni termin przedawnienia. Jeśli jednak roszczenie dotyczy świadczenia okresowego lub związane jest z prowadzeniem działalności, termin ten wynosi jedynie trzy lata. Termin taki obliczać należy od daty wymagalności roszczenia. Jeśli zatem wystawiliśmy kontrahentowi fakturę z 14 dniowym terminem płatności, to termin przedawnienia rozpocznie swój bieg od dnia kolejnego, następującego po dniu, w którym miała zostać dokonana płatność.
Ważne! Koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba, że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.
Aktualnie obowiązujące terminy przedawnienia roszczeń wprowadzono od dnia 9 lipca 2018 roku. Obecnie obowiązujące terminy przedawnienia roszczeń zostały skrócone. Przed zmianą bowiem, ogólny termin przedawnienia roszczeń wynosił 10 lat.
Nie bez przyczyny w poprzednim akapicie wskazano, że podane terminy przedawnienia stanowią zasadę. Kodeks cywilny przewiduje bowiem liczne odstępstwa od tej zasady, określając termin przedawnienia w sposób odmienny. W miejscu tym warto wspomnieć o terminach przedawnienia najczęściej zawieranych umów. I tak na przykład
Warto pamiętać o tym, że istnieje możliwość przerwania biegu przedawnienia. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, dzięki któremu zyskujemy dodatkowy czas na dochodzenie swojego roszczenia. Po każdym przerwaniu biegu przedawnienia bowiem, przedawnienie to biegnie od nowa.
Bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia, przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje lub przez wszczęcie mediacji.
Jeśli zatem chcemy przerwać bieg przedawnienia, najłatwiej byłoby uzyskać oświadczenie dłużnika, w którym uzna on roszczenie w stosunku do nas. Zazwyczaj jednak trudno uzyskać takie oświadczenie. Dlatego nie warto zwlekać z wystąpieniem na drogę postępowania sądowego, które również przerywa bieg przedawnienia. Jeśli przewidujemy natomiast, że istnieje możliwość ugodowego rozwiązania sporu z naszym dłużnikiem i jesteśmy gotowi na pewne ustępstwa, warto złożyć wniosek o zawezwanie do próby ugodowej. Rozwiązanie to jest przede wszystkim tańsze i szybsze, niż długotrwałe prowadzenie sporu sądowego.
Jeśli chciałbyś uzyskać pomoc w dochodzeniu wierzytelności, skontaktuj się z nami: https://iblkancelaria.pl/kontakt/
ul. Targowa 76 lok. 36
03-448 Warszawa
ul. Poznańska 13 lok. 28
00-680 Warszawa