Pozew

Pozew

Jeśli do chwili obecnej Twój kontrahent nie zapłacił Ci wynagrodzenia, jedyną możliwością jest wystąpienie przeciwko niemu na drogę postępowania sądowego. Złożenie pozwu zabezpieczy Twój interes, a wydany w sprawie wyrok będzie tytułem egzekucyjnym, który umożliwi wyegzekwowanie długu z pomocą komornika.

Twoja sprawa jest dla nas ważna.

Złożenie pozwu nie jest jednak tak prostą czynnością, jak wcześniej omawiane przez nas etapy dochodzenia swoich należności. Złożenie pozwu wymaga zachowania wielu warunków formalnych, a błąd w tym zakresie może spowodować zwrócenie pisma już na etapie jego weryfikacji, a Ty stracisz cenny dla Ciebie czas. Błędne poprowadzenie procesu, braki w materiale dowodowym, czy nie skorzystanie z różnych możliwości procesowych, może Cię narazić na ryzyko oddalenia powództwa i przegranie sprawy.

Na pewno wiesz, że Twoja sprawa jest ważna dla Ciebie i dla stabilności Twoich finansów. Na pewno dotyczy też wyjątkowej sytuacji, bo każdy z nas funkcjonuje inaczej i inne otaczają nas okoliczności. Ponadto Twoja sprawa może się wiązać ze szczególną specyfiką prowadzonej przez Ciebie działalności. Może jesteś sprzedawcą detalicznym, hurtowym, dostawcą produktów spożywczych, realizujesz usługi informatyczne, prowadzisz własny salon, sklep stacjonarny, czy internetowy. A może jesteś wykonawcą robót budowlanych albo inwestorem. Wszystko to składa się na Twoją historię, która dla sądu jest obca. To w pozwie musisz tak przedstawić swoją sprawę, aby sąd zrozumiał istotę problemu i jego wymiar dla Twojej działalności.

Z tego też powodu wraz z dzisiejszym wpisem nie udostępniamy wzoru pozwu. W naszej ocenie wielość stanów faktycznych uniemożliwia przedstawienie takiego wzoru, który byłby uniwersalny, a jego zastosowanie zabezpieczałoby w pełni Twoje interesy. Jest to również podyktowanie ostatnimi zmianami w procedurze cywilnej, które wyśrubowały wymogi pism procesowych oraz zasady prowadzenia spraw, w szczególności tych pomiędzy przedsiębiorcami.

Poniżej zatem przedstawiamy Wam wymogi formalne, które musicie spełnić wnosząc pozew do sądu. Dzięki tym wskazówkom możecie spróbować sami przygotować pozew, albo też przygotować materiały niezbędne do jego przygotowania przez profesjonalnego pełnomocnika.

Co powinien zawierać pozew.

Pozew, jako pierwsze pismo procesowe w sprawie musi spełnić wiele warunków formalnych, które umożliwią prawidłowe i sprawne rozpoznanie Twojej sprawy. Jeśli sprawa ma być rozpoznawana w postępowaniu zwykłym musisz pamiętać o następujących elementach pozwu:

  1. oznaczenie sądu, do którego pozew kierujesz;
  2. wskazanie imion i nazwisk/nazw stron (powód/pozwany);
  3. oznaczenie miejsc zamieszkania lub siedziby stron, ewentualnie adres do korespondencji wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji
    o Działalności Gospodarczej;
  4. wskazanie swojego nr PESEL lub NIP (jeśli występujesz we własnym imieniu, jako osoba fizyczna);
  5. wskazanie numeru w KRS lub innego numeru we właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP, jeśli powodem jest podmiot nie będący osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, a jest obowiązany do jego posiadania;
  6. oznaczenie rodzaju pisma (pozew);
  7. wskazanie wartości przedmiotu sporu (zaokrąglając ją w górę do pełnego złotego);
  8. sprecyzowanie żądania pozwu;
  9. oznaczenie daty wymagalności roszczenia w sprawach o zasądzenie roszczenia;
  10. wskazanie faktów, na których opierasz swoje żądanie oraz wskazanie dowodów na wykazanie każdego
    z tych faktów;
  11. informacja, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu,
    lub w przypadku, gdy prób takich nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia;
  12. podpisanie pisma;
  13. wymienienie załączników (w tym opłaty od pozwu);
  14. załączenie odpisu pozwu wraz z załącznikami dla strony przeciwnej.

Powyżej wskazane elementy stanowią podstawowe i niezbędne informacje, które musisz zawrzeć w każdym pozwie. Pamiętaj, że już w pozwie musisz wskazać wszystkie fakty i dowody je potwierdzające. 

Kodeks postępowania cywilnego przewiduje jednakże postępowania odrębne, które nakładają na powoda zachowanie innych jeszcze obowiązków. Wskazać tu można chociażby na postępowanie uproszczone, jak również postępowanie nakazowe czy upominawcze, prowadzące do wydania nakazu zapłaty. Najbardziej rygorystyczne wymagania w tym zakresie nakłada jednakże postępowanie w sprawach gospodarczych.

Pozew w postępowaniu gospodarczym.

Ten szczególny tryb postępowania wprowadzony został przez niedawną zmianę kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 7 listopada 2019 r. Kodeks postępowania cywilnego wymienia kilka sytuacji, w których ten tryb będzie stosowany. Co do zasady jednak, jeśli jesteś przedsiębiorcą i dochodzisz zapłaty związanej z prowadzoną przez siebie działalnością od innego przedsiębiorcy, sprawa będzie rozpoznawana właśnie
w postępowaniu gospodarczym. Na przeszkodzie nie stoi tu okoliczność zaprzestania prowadzenia przez Was działalności, jeśli tylko samo roszczenie jest z nią związane. (Sprawami gospodarczymi są również m.in. sprawy z umów o roboty budowlane oraz ze związanych z procesem budowlanym umów służących wykonaniu robót budowlanych, czy z umów leasingu. Pełny katalog spraw gospodarczych zawiera art. 458 2 kodeksu postępowania cywilnego.)

Jeśli jednak jesteś osobą, która nie jest przedsiębiorcą lub jesteś przedsiębiorcą będącym osobą fizyczną i Twoja sprawa mieści się w katalogu spraw gospodarczych, możesz złożyć wniosek o rozpoznanie sprawy z pominięciem przepisów postępowania gospodarczego. Wówczas sprawa będzie toczyła się według zasad ogólnych.

Podejmując się samodzielnego przygotowania pozwu i prowadzenia sprawy w postępowaniu gospodarczym musisz być naprawdę dobrze przygotowany. Istota prowadzenia tych spraw sprowadzić się ma
do szybkości ich przeprowadzenia. Zgodnie z założeniem ustawodawcy, sprawy te powinny być tak prowadzone, aby rozstrzygnięcie zapadło  nie później niż sześć miesięcy o dnia złożenia odpowiedzi na pozew.

W tym celu już w pozwie musisz wskazać wszystkie twierdzenia i dowody, a możliwość ich powołania
w późniejszym terminie jest znacznie ograniczona. Jeśli zatem już w pozwie nie przytoczysz wszystkich okoliczności sprawy i nie przedstawisz na ich potwierdzenie wyczerpującego materiału dowodowego, możesz zostać pozbawiony możliwości ich powołania na późniejszym etapie postępowania. W konsekwencji możesz
po prostu przegrać sprawę.

Pamiętaj również, że postępowanie gospodarcze bazuje przede wszystkim na dowodach z dokumentów,
a świadkowie mogą być powołani jedynie wtedy, gdy po wyczerpaniu innych środków dowodowych, lub w ich braku, pozostały niewyjaśnione fakty istotne dla sprawy.

Ponadto w pozwie musisz podać adres poczty elektronicznej, ewentualnie złożyć oświadczenie, że nie posiadasz takiego adresu.

W zakresie kosztów postępowania gospodarczego, sąd może nimi w całości lub w części obciążyć tą stronę, która przed wytoczeniem powództwa zaniechała próby dobrowolnego rozwiązania sporu, uchyliła się od udziału w niej lub uczestniczyła w niej w złej wierze i przez to przyczyniła się do zbędnego wytoczenia powództwa lub wadliwego określenia przedmiotu sprawy. Mając to na uwadze, przed wniesieniem pozwu, skorzystaj
z naszych wcześniejszych sugestii dotyczących tego, w jaki sposób dochodzić należności przed wszczęciem postępowania i utrwalaj wszystkie podjęte przez Ciebie czynności zmierzające do porozumienia się ze stroną przeciwną.

Pamiętaj, że przy aktualnie obowiązujących przepisach procedury cywilnej, prowadzenie sporu przed sądem
to trudna sprawa, do której musisz się dobrze przygotować.

Jeśli potrzebujesz porady w tym zakresie, lub pomocy przed sądem, skontaktuj się z nami:  biuro@iblkancelaria.pl .

Komentarze (0)
Dodaj komentarz»
Siedziba biura

ul. Targowa 76 lok. 36
03-448 Warszawa

ul. Poznańska 13 lok. 28
00-680 Warszawa

Newsletter
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
© iblkancelaria.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone