Oświadczenie o potrąceniu

Oświadczenie o potrąceniu

Cały czas masz na głowie nierzetelnego kontrahenta, który nie zapłacił za wykonaną przez Ciebie umowę. Na pewno skierowałeś już do niego wezwanie do zapłaty. Być może udało Ci się nawet uzgodnić z nim termin spłaty zadłużenia, albo przyjąć oświadczenie o uznaniu długu. Pomimo tego, dłużnik cały czas uchyla się od zapłaty.

Zdarzają się takie sytuacje, że Twój dłużnik jest jednocześnie Twoim wierzycielem. Być może zakupiłeś u niego towar lub usługę, za którą musisz uiścić wynagrodzenie. W takiej sytuacji zastanów się, czy nie byłoby sensownym rozwiązaniem potrącenie tej kwoty z Twoją należnością. W ten sposób nie uzyskasz co prawda określonego wpływu na Twój rachunek bankowy ale też nie będziesz musiał płacić obciążającej Cię faktury, albowiem zostanie ona uregulowania właśnie w drodze potrącenia. Takie rozwiązanie oszczędza czas i środki niezbędne do uregulowania wzajemnych należności.

To wszystko jest możliwe oczywiście na określonych zasadach.

Jakie należności można potrącić.

 

Przede wszystkim musicie być ze swoim klientem zarówno dłużnikami, jak i wierzycielami względem siebie. Po obu stronach zatem istnieją nieuregulowane należności.

Co istotne, kwoty, które mogą być objęte potrąceniem nie muszą wynikać z jednej umowy. Często zdarza się, że podmioty związane są ze sobą kilkoma umowami, czy prowadzą stałą współpracę i naprzemiennie występują w roli wierzyciela i dłużnika. Możesz zatem potrącić swoje wynagrodzenie z należnością kontrahenta wynikającą z innej umowy, jak również objąć potrąceniem kilka należności. Możesz nawet przedstawić do potrącenia różne kategorie płatności. Jeśli zatem naliczyłeś kontrahentowi karę umowną, albo odsetki od nieterminowo płaconych faktur, to możesz je potrącić z należnym drugiej stronie wynagrodzeniem.

Aby dokonać potrącenia, kwota przedstawiona do potrącenia musi być wymagalna. Oznacza to tyle, że upłynął już termin jej zapłaty. Jeśli zatem Twój klient nie zapłacił faktury w wyznaczonym terminie, to po jego przekroczeniu należność staje się wymagalna, a Ty możesz objąć ją potrąceniem.

Ponadto obie należności muszą nadawać się do tego, aby dochodzić ich przed sądem. W przypadku wynagrodzenia za wykonaną umowę (jak również kary umownej czy odsetek) zawsze istnieje możliwość wystąpienia na drogę postępowania sądowego, a tym samym wszystkie takie należności nadają się do potrącenia.

Co daje potrącenie.

 

Przede wszystkim potrącenie jest środkiem zmierzającym do spełnienia świadczenia i uregulowania należności. Na skutek potrącenia dochodzi bowiem do zmniejszenia należności wyższej o wartość należności niższej. Tym samym strony spłacają swój dług i zwalniają się z zobowiązania do wskazanej wysokości.

 

Sposób dokonania potrącenia.

 

Jeśli chcesz dokonać potrącenia, możesz to zrobić poprzez jednostronne oświadczenie złożone drugiej stronie. Najlepiej, jeśli oświadczenie takie złożone zostanie na piśmie. Nie wyklucza się jednak również złożenia takiego oświadczenia w formie ustnej, telefonicznie czy e-mailem. Oświadczenie takie jednakże musi być oczywiste i zrozumiałe dla drugiej strony. Nie ulega zatem wątpliwości, że forma pisemna najlepiej zabezpiecza Twoje interesy.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz»
Siedziba biura

ul. Targowa 76 lok. 36
03-448 Warszawa

ul. Poznańska 13 lok. 28
00-680 Warszawa

Newsletter
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
© iblkancelaria.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone