Dowody w sprawie o rozwód

Dowody w sprawie o rozwód
Udostępnij:

Od czego zacząć przygotowując się do gromadzenia materiału dowodowego? Zakładam, że decyzję o tym, że chcesz rozwodu masz już za sobą (jeśli nie, wróć proszę do pierwszego artykułu z serii). Wiesz, że chcesz się rozwieść. Wiesz także, czy będziesz chciała udowadniać, kto ponosi winę w rozpadzie Waszego związku. Od tych informacji zależy nie tylko sposób sformułowania pozwu, ale także to, jak bardzo rozbudowane będzie postępowanie sądowe. I przede wszystkim ile i jakie dowody będziesz musiała dostarczyć sądowi.

 

Dowody składasz na potwierdzenie faktu.

Przykład
Dowodem potwierdzającym fakt posiadania wspólnego dziecka będzie jego skrócony odpis aktu urodzenia itd.

 

Trzymając się tego przykładu łatwiej wybierzesz potrzebne Ci środki dowodowe do Twojej sprawy. Zaczynamy.

 

Dowody a codzienność

Musisz zacząć myśleć o tym, jak możesz wykazać określone fakty i co się przyda do Twojej sprawy.
W codziennym życiu oznacza to dla Ciebie nową skrupulatność w zbieraniu paragonów, faktur i dokumentów.
No chyba, że właśnie tak prowadziłaś dotąd swoje gospodarstwo domowe i jesteś w stanie potwierdzić wszystkie Twoje wydatki na kilka miesięcy wstecz, czy opisać potrzeby członków rodziny. Spójrzmy
na to szczerze. W praktyce niewiele z nas aż tak monitoruje codzienne wydatki i potrzeby. I nie chodzi tu o nasze niechlujstwo, a bardziej o brak czasu. Nie każdy z nas musi być Finansowym Ninją. Może też być tak, że rachunkami i zakupami zajmował się dotąd Twój małżonek, z którym drogi właśnie Ci się rozchodzą. I odtąd lepiej, gorzej, ale radzisz sobie sama.

Jeśli zostałaś z dziećmi, pracą, psem i dochodzą do tego jeszcze rachunki i paragony oraz zbieranie dowodów to rozumiem, że może być tego dla Ciebie zbyt wiele. Zajmując się rozwodami w mojej praktyce często spotykam się z taką właśnie sytuacją. Uwierz mi, mimo wszystko da się przygotować sensowny materiał dowodowy. Mimo braku czasu i siły. Trzeba tylko zacząć. I nie, nie musisz wszystkiego robić sama. Chcesz znać dokładną listę dokumentów, które musisz zgromadzić w Twojej konkretnej sprawie?

Chcesz, żeby ktoś powiedział Ci dokładnie jak się za to zabrać? Jeśli potrzebujesz z tym pomocy, napisz do mnie, przejdziemy przez to razem.

 

Czy mam zbierać rachunki, które rachunki i za jaki okres czasu?

 

Kolejne przypomnienie na początek

Najlepiej jeśli już wiesz w jaki sposób chcesz przeprowadzić swoją sprawę o rozwód. O decyzji i wszystkich ważnych kwestiach, o których powinnaś pamiętać, pisałyśmy w tekście 10 kroków jak przygotować się do rozwodu. Koniecznie tam zajrzyj, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś i dopiero zaczynasz szukać informacji o rozwodzie. Artykuł o 10 krokach pomoże Ci sprecyzować swoje zamierzenia. Musisz przecież wiedzieć, który plan będziesz realizować. Dlatego dobrze, żeby Twoje działania były przemyślane. Będziesz czuła się pewniejsza wiedząc do czego zmierzasz.

 

Wracając do rachunków

Paragony czy rachunki za czynsz, media, samochód, żywność, ubrania, kulturę, edukację potrzebne są do oszacowania wysokości kosztów utrzymania Ciebie lub dzieci. Znów wracam do tego, jakiego rozwodu oczekujesz. Jeśli chciałabyś, aby dzieci zostały wraz z Tobą i małżonek płacił alimenty na dzieci i na Ciebie, powinnaś udokumentować potrzeby swoje i dzieci. Jeśli będziesz chciała, aby sąd zasądził alimenty jedynie na dzieci, dokumentujesz potrzeby dzieci. Zbieraj zatem paragony sklepowe i dokumenty zakupów elektronicznych. Przydadzą się rachunki za media i wizyty u lekarza. Po co? Żebyś zbierając wszystkie wydatki w skali miesiąca poznała jaki jest koszt utrzymania dzieci i odpowiednio uwzględniła ten koszt w pozwie załączając dowody na potwierdzenie faktów.

 

Jakie inne dowody

Rozmowy telefoniczne, nagrania, zdjęcia, smsy to najczęstsze źródła informacji na temat funkcjonowania waszego związku i zdrad małżeńskich. Tutaj trudność w zdobyciu takiego źródła dowodowego jest zupełnie inna, ale przydatność taka sama. Taka sama może być także moc dowodowa. Nie ma nic lepszego na dowód zdrady, niż złapanie na gorącym uczynku. Ale spokojnie. Winy niewiernego małżonka nie zawsze będziesz udowadniać w ten sposób. I nie zawsze musisz. Smsy lub korespondencja na portalach społecznościowych także bywa wykorzystana jako dowód w sprawie o rozwód. Postaraj się, aby dowody były adekwatne dla potwierdzenia Twojego stanowiska jakie zaprezentujesz w sądzie. Jeśli chcesz rozstać się bez orzekania o winie ominie Cię zbieranie dowodów zdrady czy winy w rozkładzie pożycia. Wybierając taką formę żądania rozwodu musisz się jednak liczyć z tym, że nie będą przysługiwały Ci uprawnienia, które zyskujesz domagając się orzekania o winie (O tym z czego rezygnujesz w przypadku gdy rozwodzisz się polubownie przeczytasz tu).

 

Świadkowie

Świadek przyda Ci się, gdy będziesz dowodzić w swojej sprawie faktów, których wystąpienia Twój małżonek nie będzie chciał przyznać, lub jeśli musisz udowodnić coś, co nie ma potwierdzenia w dokumentach.  Jeśli czujesz, że w Twojej sprawie właśnie tak będzie, pomyśl o osobie, która widziała zachowania na własne oczy, była świadkiem zdarzeń, lub przynajmniej słyszała o ich wystąpieniu. I znów, pamiętaj, że zeznania świadka muszą potwierdzać fakty, które chcesz udowodnić, tzn. być adekwatne do zebranego materiału dowodowego.

 

UWAGA
W moim artykule mogę omówić tylko kilka zagadnień i wariantów związanych z dowodami w prowadzeniu spraw sądowych. Dowody w sprawie o rozwód, które powinnaś zgromadzić i dołączyć do pozwu będą inne, bo każda sprawa jest inna. Często od pojedynczych okoliczności zależy, czy składać dokument, czy powołać świadka.

 

A teraz prezent

Po lekturze artykułu nadal nie jesteś pewna jak ruszyć z gromadzeniem materiału? Niby wszystko już wiesz, ale chciałabyś się upewnić? Napisz do mnie używając tytułu wiadomości „materiał dowodowy prezent”, a prześlę do Ciebie zupełnie za darmo listę, która pomoże Ci zacząć przygotowania do zbierania dowodów w Twojej sprawie. Aby to zrobić kliknij tu.

 

Porozmawiaj

Jeśli lista to dla Ciebie za mało, możesz umówić się na indywidualną konsultację prawną, która odbywa się w formie osobistej lub online. Wiesz, że coraz więcej naszych klientów decyduje się na współpracę zdalną? Zwłaszcza w czasie zwiększonej zachorowalności na koronawirusa, to rozwiązanie sprawdza się dobrze. O sposobie umówienia porady i jej warunkach przeczytasz tutaj.

 

Już niedługo pojawi się kolejny artykuł z serii poświęconej rozwodom. Zapraszam Cię już teraz do śledzenia strony na facebooku, skąd najszybciej dowiesz się o kolejnym artykule poświęconym rozwodowi.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz»
Siedziba biura

ul. Targowa 76 lok. 36
03-448 Warszawa

ul. Poznańska 13 lok. 28
00-680 Warszawa

Newsletter
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
© iblkancelaria.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone