Jeśli relacje pomiędzy małżonkami skomplikowały się do tego stopnia, iż wydaje się, że nic ich już nie łączy, a każda rozmowa zamienia się w kłótnię, lub małżonkowie w ogóle już ze sobą nie rozmawiają, a nie są jeszcze gotowi na rozwód, może warto pomyśleć o separacji. Orzeczenie separacji jest rozwiązaniem, które sprawdzi się także w przypadku osób, które co prawda chciałyby orzeczenia rozwodu, ale z różnych przyczyn jest to niedopuszczalne. Artykuł Separacja. Warunki jej orzeczenia. dostarczy Ci podstawowych informacji na temat tego czym jest separacja i jakie są przesłanki jej orzeczenia.
Często można spotkać popularne przekonanie, że separacja powinna poprzedzać wniosek o rozwód (pozew). Nie jest to prawda. Separacja jest instytucją odrębną od rozwodu i choć wywołuje szereg podobnych skutków co rozwód, nie jest jednak rozwiązaniem powodującym trwałe unicestwienie małżeństwa. Najkrócej mówiąc, małżonek w separacji nie może zawrzeć kolejnego związku małżeńskiego. Separacja może być także zniesiona na zgodny wniosek małżonków. Wraz ze zniesieniem separacji ustają jej skutki.
Aby było możliwe orzeczenie separacji, pomiędzy mężem i żoną musi nastąpić zupełny rozkład pożycia.
Co należy rozumieć pod pojęciem tej przesłanki orzeczenia separacji? W tym pojęciu mieszczą się trzy więzi charakterystyczne dla małżonków tj. więź uczuciowa, fizyczna i gospodarcza. W praktyce oznaczać to będzie, iż małżonkowie mogą żądać orzeczenia separacji, jeśli:
Istnieją dwie okoliczności, które uniemożliwiają orzeczenie separacji. Zapomnij o scenariuszu – ” Separacja. Warunki jej orzeczenia. „, gdy na orzeczeniu separacji miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci.
Nie jest także możliwe orzeczenie separacji w sytuacji, gdy jej orzeczenie miałoby być sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Po przeczytaniu artykułu masz pytania? Napisz do nas! Chętnie na nie odpowiemy. Odwiedź zakładkę https://iblkancelaria.pl/kontakt/, zapraszamy.
ul. Targowa 76 lok. 36
03-448 Warszawa
ul. Poznańska 13 lok. 28
00-680 Warszawa