Wynagrodzenie ryczałtowe

Wynagrodzenie ryczałtowe
Udostępnij:

Wynagrodzenie ryczałtowe wydaje się być wygodnym sposobem uregulowania wynagrodzenia umownego. Czym jest zatem wynagrodzenie ryczałtowe?

Jest to nic innego niż wynagrodzenie ustalone w umowie w stałej, niezmiennej kwocie. Zazwyczaj taki charakter wynagrodzenia stosuje się w przypadku łatwych prac o niewielkim zakresie, gdzie wykonawca przed przystąpieniem do umowy może przewidzieć wszelkie koszty związane z jej wykonaniem. Wynagrodzenie ryczałtowe jest jednak również praktykowane w przypadku umów o obszerniejszym zakresie, jak chociażby
w umowach o roboty budowlane. Takie wynagrodzenie zabezpiecza przede wszystkim zamawiającego, chroniąc go np. przed nagłym wzrostem cen, czy koniecznością przeprowadzenia nieprzewidzianych prac. Ryzyko związane z uzgodnieniem wysokości tego wynagrodzenia ponosi bowiem przede wszystkim wykonawca.

Czy wynagrodzenie ryczałtowe może zostać zmienione?

Istotą wynagrodzenia ryczałtowego jest jego stałość i niezmienność. Oznacza to, że żadna ze stron nie może żądać jego obniżenia, czy podwyższenia. Tym niemniej przepisy kodeksu cywilnego przewidują w wyjątkowych sytuacjach możliwość podwyższenia wysokości wynagrodzenia ryczałtowego. Jest to możliwe gdy doszło do zmiany stosunków, której nie można było przewidzieć przy zawieraniu umowy, a która to zmiana powoduje, że wykonanie umowy grozi wykonawcy rażącą stratą. W takiej sytuacji wynagrodzenie ryczałtowe może zostać podwyższone przez sąd.

Należy zauważyć, że powołana zasada chroni jedynie wykonawcę umowy. Z żądaniem zmiany wynagrodzenia ryczałtowego nie może natomiast wystąpić zamawiający. W orzecznictwie sądowym dominuje jednak pogląd ratujący nieco sytuację zamawiającego, zgodnie z którym, w razie niewykonania wszystkich robót, za które w umowie określone zostało wynagrodzenie ryczałtowe, podlega ono proporcjonalnemu obniżeniu, stosownie do zakresu niewykonanej części umowy. Zmniejszenie kwoty ryczałtu nie będzie natomiast możliwe, jeżeli został wykonany cały zakres umowy, ale mniejszym kosztem.

Warunki niezmienności wynagrodzenia ryczałtowego.

Aby zamawiający miał gwarancję tego, że wynagrodzenie pozostanie niezmienne w toku wykonania umowy, musi zapewnić wykonawcy możliwość miarodajnego oszacowania zakresu koniecznych prac i kosztów ich wykonania. W tym celu zamawiający musi ze swojej strony udzielić wyczerpujących informacji w zakresie przedmiotu umowy.

Z drugiej strony, jeżeli wykonawca zaniecha rzetelnego oszacowania wartości prac niezbędnych do wykonania przedmiotu umowy, to będzie musiał na siebie przyjąć ryzyko poniesienia kosztów, które powinien przewidzieć przed przystąpieniem do umowy.

Ryczałt a roboty dodatkowe.

Częstym pytaniem pojawiającym się w związku z wykonywaniem umów o roboty budowlane jest to, czy można podwyższyć wynagrodzenie ryczałtowe w przypadku konieczności wykonania robót dodatkowych nieprzewidzianych umową.

Skoro jednak mówimy o tym, że roboty dodatkowe nie są przewidziane umową, to znaczy, że nie zostały objęte one wynagrodzeniem ryczałtowym. W takim przypadku nie możemy zatem mówić o możliwości podwyższenia wynagrodzenia, albowiem dotyczy ono jedynie prac objętych umową.

Droga dochodzenia przez wykonawcę należności z tego tytułu nie jest jednak zamknięta. Jeżeli doszło do wykonania prac nieobjętych umową, na których wykonanie zamawiający się zgodził i prace te odebrał, to możliwe jest dochodzenie wynagrodzenia za roboty budowlane na podstawie przepisów  o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Jeżeli potrzebujesz pomocy związanej z dochodzeniem swoich należności skontaktuj się z nami: https://iblkancelaria.pl/kontakt/

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, polub naszą stronę na naszym facebooku @iblkancelaria . Dla Ciebie to tylko jedno kliknięcie, a dla nas ważna informacja, że podoba Ci się nasza praca i potężna motywacja do dalszej pracy.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz»
Siedziba biura

ul. Targowa 76 lok. 36
03-448 Warszawa

ul. Poznańska 13 lok. 28
00-680 Warszawa

Newsletter
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
© iblkancelaria.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone