Spółka cywilna w procesie

Spółka cywilna w procesie
Udostępnij:

Czy spółka cywilna może być stroną postępowania cywilnego? Czy wiesz jak oznaczyć spółkę cywilną w procesie? Kogo pozwać?

Spółka cywilna.

Spółka cywilna jest stosunkiem prawnym, który powstaje na podstawie umowy zawartej pomiędzy wspólnikami, którzy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony w umowie, w szczególności przez wniesienie wkładów do spółki. Spółka cywilna jest więc jedynie zobowiązaniem cywilnoprawnym, w wyniku którego nie powstaje odrębna osoba prawna ani jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej. Spółka cywilna nie jest zatem spółką prawa handlowego.

Tym niemniej, powszechnie, w codziennym obrocie, w celu pewnego uproszczenia używa się ogólnego pojęcia „spółka”, zapominając, z jakim podmiotem mamy tak naprawdę do czynienia. Efektem takiej praktyki bardzo często jest błędne formułowanie w umowach, czy w treści faktur podmiotów, z którymi podejmuje się współpracę.

W sytuacji, gdy realizacja umowy przebiega bez zastrzeżeń i bez problemów, nikt tak naprawdę nie zastanawia się nad konsekwencjami braku odpowiedniego określenia po stronie kontrahenta. Dopiero w sytuacji, gdy po jednej ze stron powstaje dług, rodzi się pytanie, czy spółka cywilna może w ogóle występować w procesie i jak w takiej sytuacji ją oznaczyć.

 

Spółka cywilna w procesie.

Mając na uwadze powyższe regulacje prawne oraz fakt, że spółka to jedynie umowa prawa cywilnego zawarta pomiędzy dwoma lub więcej wspólnikami, powstaje pytanie, jak oznaczyć spółkę cywilną
w piśmie procesowym?

Nawet, gdy spółka cywilna działa pod jakąś firmą, to nie możemy wskazać tej firmy, jako strony procesu, gdyż spółka cywilna nie posiada zdolności procesowej. Dlatego oznaczając stronę procesu należy wskazać po prostu wspólników tej spółki. Prawidłowe oznaczenia każdego wspólnika będzie zawierało jego imię i nazwisko wspólnika lub nazwę spółki, jeśli wspólnikiem jest spółka prawa handlowego, adres oraz numer NIP. Po wymienieniu wszystkich wspólników wskazuje się zazwyczaj, iż są oni wspólnikami spółki cywilnej.

 

Czy muszę pozywać wszystkich wspólników spółki cywilnej?

Jeżeli chcesz odzyskać dług od spółki cywilnej, nie musisz pozywać wszystkich jej wspólników. Co do zasady wspólnicy spółki cywilnej ponoszą solidarną odpowiedzialność z tytułu zaciągniętych zobowiązań. Oznacza to, że faktycznie możesz pozwać jednego z nich, kilku, lub wszystkich. Każdy z  nich z osobna bowiem odpowiada za zobowiązania zaciągnięte w ramach zawartej umowy spółki cywilnej.

Tym nie mniej pozwanie wszystkich wspólników wydaje się najbardziej racjonalne i uzasadnione. Nie zawsze możesz mieć bowiem wiedzę, co do tego, jak wygląda sytuacja majątkowa poszczególnych wspólników, i czy uda Ci się odzyskać dług z majątku poszczególnych wspólników. Pozywając natomiast wszystkich wspólników, po pierwsze wzrastają Twoje szanse na to, że któryś z nich będzie posiadał taki majątek, który zaspokoi Twoje roszczenie, po drugie masz szansę prowadzić egzekucję z majątku spółki cywilnej, do czego potrzebny jest tytułu egzekucyjny wystawiony przeciwko wszystkim wspólnikom.

 

Wspólnicy spółki cywilnej jako powodowie w procesie.

Zupełnie inaczej jednak sytuacja wygląda w przypadku, kiedy to spółka cywilna jest wierzycielem i jej wspólnicy pragną odzyskać dług od nieuczciwego kontrahenta. W takiej bowiem sytuacji, konieczny jest udział wszystkich wspólników w postępowaniu sądowym.

Okoliczność ta nie wynika wprost z przepisów kodeksu cywilnego regulujących umowę spółki cywilnej. Jednakże wniosek taki wypływa ze sposobu ukształtowania majątku spółki, który jest wspólnym majątkiem wspólników. Przyjmuje się, iż cechy tego majątku nadają mu charakter współwłasności łącznej, co w konsekwencji prowadzi do tego, iż konieczne jest łączne występowanie w sprawie wszystkich wspólników.

W sposób wyczerpujący wypowiedział się w tym zakresie Sąd Najwyższy. Powołać się w tym miejscu można chociażby na Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 października 2013 r., w sprawie rozpoznawanej pod sygn. akt I CSK 14/13 (orzeczenie dostępne w Bazie orzeczeń Sądu Najwyższego pod adresem: http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orzeczenia3/I%20CSK%2014-13.pdf). Sąd Najwyższy wskazał w nim, iż w obrocie prawnym, spółkę cywilną można oznaczyć tylko poprzez wskazanie wszystkich wspólników, zważywszy, że spółka cywilna jest jednostką organizacyjną, która nie posiada zdolności prawnej, a tym samym w obrocie nie może występować pod innym oznaczeniem, gdyż to co nazywamy spółką cywilną nie posiada własnej odrębnej od wspólników osobowości. Jeżeli w procesie dochodzona jest wierzytelność, która wchodzi do majątku wspólnego wspólników to należy wskazać wszystkich wspólników, bo to oni mają podmiotowość i zdolność sądową.

Nadal nie wiesz, jak przygotować pozew? Skontaktuj się z nami https://iblkancelaria.pl/kontakt/.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz»
Siedziba biura

ul. Targowa 76 lok. 36
03-448 Warszawa

ul. Poznańska 13 lok. 28
00-680 Warszawa

Newsletter
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
© iblkancelaria.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone