Czym jest rozprawa online w sądzie i co powinieneś o niej wiedzieć

Czym jest rozprawa online w sądzie i co powinieneś o niej wiedzieć
Udostępnij:

W dzisiejszych czasach i obecnie otaczającym nas świecie kluczową rolę odgrywa internet. Aktualnie nie jest to tylko źródło wiedzy, sprzedaży czy promocji ale jest to też jedno z najbardziej popularnych narzędzi służących do komunikacji. Wiele firm czy instytucji w dobie epidemii koronawirusa przeniosło swoją działalność w pełni lub w danej części do sieci. Tak też stało się w przypadku rozpraw sądowych.

Co oznacza rozprawa online?

Zgodnie z ustawą z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (t.j. Dz.U.2021.2095) została wprowadzona możliwość przeprowadzenia rozprawy posiedzenia jawnego na odległość przy użyciu urządzeń technicznych z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku. To znaczy, że możemy brać udział w rozprawie sądowej z dowolnego dla nas miejsca nie wykluczając w tym pobytu za granicą - jedyne czego potrzebujemy to urządzenia (może to być laptop, tablet czy smartfon) z dostępem do internetu oraz kamery. Nie są wymagane żadne dodatkowe aplikacje, natomiast warto mieć przy sobie słuchawki z mikrofonem, dzięki którym zapewnimy sobie jeszcze lepszą jakość dźwięku.

Jak przebiega rozprawa online?

Po złożeniu przez nas odpowiedniego wniosku powinniśmy otrzymać wiadomość email z zamieszczonym linkiem do wideokonferencji lub tradycyjne pismo w wersji papierowej w którego treści będzie znajdować się link do spotkania. W momencie rozpoczęcia rozprawy online, Sąd w pierwszej kolejności sprawdza czy każdy jej uczestnik ma włączoną kamerę oraz czy posiada sprawny mikrofon, następnie krótko omawia zasady rozprawy zdalnej - głównie zwracana jest uwaga na temat głośnej i wyraźnej mowy. Następnie rozprawa zdalna rozpoczyna się i przebiega w takim sam sposób jak ma to miejsce tradycyjnie w siedzibie Sądu - zmienia się jedynie forma jej przeprowadzenia. Nalezy pamiętać, że do Sądy zwracamy się z szacunkiem per "Wysoki Sądzie" oraz zabieramy głos wyłącznie wtedy gdy Sąd nam go udzieli.

Jak przygotować się do rozprawy online?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że miejsce z którego będziemy łączyć się online powinno gwarantować nam odpowiednie warunki (np. jeżeli jest to dom, wszelkie urządzenia typu radio czy telewizor powinny być wyciszone) oraz nie powinny przebywać w nim osoby, które nie biorą udziału w rozprawie. Należy również mieć przygotowany dokument ze zdjęciem (dowód osobisty lub paszport), który trzeba będzie okazać do kamery w celu identyfikacji tożsamości przez sąd. 

Jak reagować w przypadku problemów z połączeniem się online?

Zdarza się, że czasami łącze internetowe nie zadziała, często wystarczy kliknąć w link ponownie lub zmienić przeglądarkę. Jeśli nadal mamy problem z połączeniem, możemy zadzwonić bezpośrednio na salę rozpraw korzystając z numeru telefonu podanego w tej samej wiadomości, w której dostaliśmy zaproszenie na wideokonferencję.

Jeżeli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz naszego wsparcia prawnego skontaktuj się z nami: biuro@iblkancelaria.pl lub przez formularz znajdujący się na naszej stronie: https://www.iblkancelaria.pl/kontakt/

Komentarze (0)
Dodaj komentarz»
Siedziba biura

ul. Targowa 76 lok. 36
03-448 Warszawa

ul. Poznańska 13 lok. 28
00-680 Warszawa

Newsletter
Zapisując się na newsletter, akceptujesz politykę prywatności
© iblkancelaria.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone